Doświadczenia trudnego dzieciństwa mają znaczący wpływ na funkcjonowanie w życiu codziennym osób już dorosłych. Często te problemy uwidaczniają się przy nawiązywaniu bliższych relacji.
Syndrom DDA dotyczy osób, które dorastały w rodzinie w której jedna lub więcej osób regularnie spożywały napoje procentowe. W rodzinie mogą pojawić się także inne dysfunkcje np. wychowywanie dziecka przez dziadków, przemoc fizyczna i/lub psychiczna, itp. Wtedy możemy mówić o syndromie DDD (Dorosłe Dzieci Dysfunkcyjne).
Wbrew pozorom rozwój i dorastanie w takich rodzinach często oddziałuje i ma znaczący wpływ na postrzeganie samego siebie oraz w relacjach z innymi, także w życiu dorosłym. Osoby takie, aby funkcjonować w domu rodzinnym, wykształciły bowiem cechy/zespół zachowań pomocnych w życiu codziennym. Utrudniają one jednak funkcjonowanie poza nią.
Syndrom DDA/DDD nie jest jednostką chorobową, a jedynie zespołem charakterystycznych objawów, problemów i cech wspólnych dla osób z rodzin, gdzie obecne były dysfunkcje.
Cechy charakterystyczne (katalog otwarty, ma charakter przykładowy):
- niskie poczucie własnej wartości
- odczuwanie wstydu, cierpienia
- chęć kontrolowania wszystkiego i wszystkich
- perfekcjonizm
- brak umiejętności kończenia rozpoczętych projektów/zadań
- brak lub ograniczona umiejętność uzewnętrzniania uczuć
- lęk przed odrzuceniem i/lub porzuceniem
Dodatkowo można także zaobserwować:
- brak zaufania
- lojalność względem osób, które na to nie zasługują
- dojmujące poczucie samotności
- smutek
- stale odczuwane napięcie
- brak świadomości własnych granic
- czarno-białe postrzeganie ludzi i otaczającego świata
- skłonność do depresji i innych zaburzeń
- skłonność do zachowań ryzykownych
- łatwość wchodzenia w rolę ofiary
Oferujemy pomoc w obszarach Psycholog DDA Warszawa, Psychoterapeuta DDA Warszawa, Psychiatra Warszawa. Na konsultację z psychologiem DDA w Warszawie zapraszamy do kameralnego ośrodka zlokalizowanego na Starym Żoliborzu (5 minut na piechotę od stacji metra Plac Wilsona).